Pierwszy czarnoskóry sekretarz obrony USA?! Biden stawia na politykę tożsamości.

Joe Biden i Lloyd Austin, foto: Department of Defence

Jak donosi portal “Politico“, Joe Biden wybrał nowego sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych – emerytowanego generała Lloyda Austina. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to pierwszy Afroamerykanin kierujący Pentagonem.

Austin to były szef Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych. Kierował nim z nadania Baracka Obamy od 2012 do 2016 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. 67-latek nadzorował także siły amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie. Był pierwszym czarnoskórym generałem na tym stanowisku.

Biden spotkał się z dużą dozą nacisku, aby jego przyszła administracja była różnorodna w lewicowym znaczeniu tego słowa, czyli aby jego administracja (odpowiednik polskiego rządu) składała się z osób różnych płci, kolorów skóry i orientacji seksualnych. Demokraci uważają, że administracja prezydenta-elekta powinna proporcjonalnie odzwierciedlać skład amerykańskiego społeczeństwa.

Amerykańska prawica z Benem Shapiro na czele (konserwatywny publicysta), wręcz drwi z takiego podejścia do wyboru osób na najważniejsze stanowiska w państwie. Czyżby ważniejsze od kompetencji stało się kto do jakiej grupy się zalicza? Dla osób znających filozofię “identity politics” (politykę tożsamości) nie jest to zaskoczeniem.

Coraz częściej w USA nie jest ważne, kto co potrafi, ale do jakiej mniejszości przynależy. O ile nikt rozsądny na prawicy nie kwestionuje wyboru czarnoskórego, Latynosa, kobiety, geja etc. to jeżeli kwestie inne niż kompetencje są decydującym czynnikiem do obsadzania najważniejszych stanowisk w państwie, to czy to nie jest definicja rasizmu, czy seksizmu?

Miejmy nadzieję, że gen. Austin okaże się być wybrany ze względu na swoje kompetencje, a nie z powodu koloru swojej skóry, bo o coś zupełnie odwrotnego walczył Martin Luther King.

Mam sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.

Martin Luther King – działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej

Źródło: wp.pl & politico.com

3 thoughts on “Pierwszy czarnoskóry sekretarz obrony USA?! Biden stawia na politykę tożsamości.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.