Szczepionki przestaną działać na zmutowanego wirusa? Trwają testy!

Firmy Pfizer i Moderna zaczęły testować swoje szczepionki na koronawirusa, aby sprawdzić, czy działają przeciwko nowej zmutowanej wersji wirusa, wykrytej niedawno w Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Na podstawie dotychczasowych danych spodziewamy się, że odporność wywołana szczepionką Moderna będzie chroniła przed wariantami niedawno opisanymi w Wielkiej Brytanii; w najbliższych tygodniach przeprowadzimy dodatkowe testy, aby potwierdzić to przypuszczenie.

fragment oświadczenia Moderny

Pfizer powiedział, że obecnie „generuje dane” na temat tego, jak dobrze próbki krwi od osób zaszczepionych jego szczepionką „mogą być w stanie zneutralizować nowy szczep z Wielkiej Brytanii”.

Nowy koronawirus zmutował już wcześniej, a obie firmy twierdzą, że odkryły, że ich szczepionki działają przeciwko innym odmianom wirusa. Eksperci nie są pewni potencjalnego zagrożenia tej mutacji, jednak wiele krajów, w tym Kanada, nałożyło ograniczenia na podróżnych z Wielkiej Brytanii.

Już pojawiły się głosy krytyki stwierdzające, że niektórzy eksperci zbyt wcześnie zapewniali o skuteczności szczepionek na nową odmianę wirusa. Oczywiście wstępnie można tak wywnioskować, ale należy być ostrożnym, ponieważ ostateczny werdykt będzie można wydać dopiero po przeprowadzeniu gruntownych badań.

Ciekawe jak rozwinie się sytuacja zmutowanego wirusa – czy powinniśmy się obawiać czegoś nowego, czy może zagrożenie nie jest tak duże, jak przypuszczamy? Wraz z rozwojem wydarzeń będziemy publikować wszystkie najnowsze informacje.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.