Nowa odmiana wirusa groźniejsza niż zakładano? Co ze szczepionką?

Michael Worobey, biolog z University of Arizona, widział ponad 100 000 różnych szczepów wirusa wywołującego Covid-19, ale kiedy zobaczył nowy wariant z Wielkiej Brytanii, zauważył coś innego.

To pierwszy wariant, jaki widziałem podczas całej pandemii, w którym cofnąłem się o krok i powiedziałem: „ Wow ”

Michael Worobey

Urzędnicy służby zdrowia bagatelizowali możliwość, że szczepionki przeciwko koronawirusowi nie będą działać przeciwko szczepowi brytyjskiemu, ale Worobey i inni naukowcy uważają, że jest to możliwe. Jest to tylko przypuszczenie, ale jednak bardzo poważne.

Trevor Bedford, profesor nadzwyczajny w dziale szczepionek i chorób zakaźnych w Fred Hutchinson Cancer Research Center, również bacznie przygląda się brytyjskiej odmianie koronawirusa.

Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer / BioNTech i Moderna są w około 95% skuteczne przeciwko nowemu koronawirusowi. Te próby zostały jednak przeprowadzone, zanim wariant brytyjski zaczął gwałtownie rosnąć.

Bedford powiedział, że nie wierzy, że szczepionka będzie bezużyteczna wobec nowego brytyjskiego szczepu, ale może nieco obniżyć jej skuteczność. „To może zmniejszyć skuteczność szczepionki z 95% do około 80% lub 85%” – powiedział. Urzędnicy ds. Zdrowia uznali, że nie ma powodu, aby sądzić, że szczepionka nie zadziała przeciwko nowej odmianie.

Według CDC wariant brytyjski ma niezwykle dużą liczbę mutacji – 14 zmian i 3 delecje w kodzie genetycznym, które wpływają na elementy budulcowe jego białek.

„Ten wirus ma około 17 unikalnych mutacji, których nie widziano nigdzie indziej, a to jest naprawdę niespotykane”

Michael Worobey

Miejmy nadzieję, że szczepionka podziała i na tę nową odmianę wirusa. Nowe doniesienia nie napawają optymizmem, ale też nie wydawajmy zbyt pochopnych wniosków i zobaczmy, jak potoczą się losy.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.