Trump przeciw, a nawet za?! Pakiet gospodarczy przyjęty. Ile dostaną Amerykanie?

Biały Dom przekazał w niedzielę, że Donald Trump podpisał przyjęty przez Kongres pakiet gospodarczy na czas pandemii COVID-19. Jest to bardzo ciekawe, gdyż Trump sam krytykował niedawno ten pakiet argumentując tym, że kwota wsparcia jest zbyt niska.

21 grudnia Kongres Amerykański przegłosował pakiet gospodarczy z powodu pandemii COVID-19 warty 900 miliardów dolarów. Zawiera on transfery pieniężne dla Amerykanów w wysokości 600 dolarów.

Trump zaproponował 2000 dolarów wsparcia na osobę i 4000 dolarów na parę. Oświadczył on w niedzielę wieczorem, że podpisał ustawę o pomocy związanej z koronawirusem dopiero po zapewnieniu Senatowi zobowiązania do rozważenia przepisów mających na celu zwiększenie czeków stymulacyjnych z 600 do 2000 dolarów. Lider większości w Senacie Mitch McConnell nie odniósł się jednak do tego zobowiązania w swoim własnym oświadczeniu w niedzielny wieczór, chwaląc jednak prezydenta za podpisanie ustawy o pomocy.

Tłumacz.: Dobre wieści w sprawie Ustawy Pomocowej Covid. Wkrótce więcej informacji.

Trump powiedział również w swoim niedzielnym oświadczeniu, że złoży wniosek do Kongresu o obcięcie określonych pozycji wydatków w pakiecie pomocy Covid i rządowym funduszu, co jest ukłonem w stronę jego litanii skarg na pomoc zagraniczną. Ale to żądanie, poza zamrożeniem nowych wydatków na określone pozycje na okres 45 dni, nie będzie miało żadnego znaczącego skutku. Trump będzie poza stanowiskiem, zanim Kongres będzie mógł spełnić którekolwiek z jego żądań.

Jest to ciekawa zagrywka ze strony Trumpa, szczególnie biorąc pod uwagę zbliżające się wybory uzupełniające w Georgii do senatu, które odbędą się 5 stycznia i zdecydują o tym, która partia będzie miała przewagę w tej izbie. Z jednej strony Trump prezentuje się jako dobry wujek, który chętnie uchyliłby nieba Amerykanom, nie zważając na koszta, ale z drugiej strony, podważa on swoją propozycją stanowisko partii republikańskiej, co może utrudnić utrzymanie przewagi republikanów w senacie.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.