Boston po 141 latach usuwa posąg niewolnika klęczącego przed Lincolnem!

Foto: Boston University

We wtorek rano usunięto bostoński posąg przedstawiający zniewolonego mężczyznę, klęczącego pod prezydentem Abrahamem Lincolnem.

Pomnik „Grupy Emancypacji” stoi na Park Square od 1879 roku. Komisja Sztuki Bostońskiej zagłosowała za usunięciem go w czerwcu po dwóch publicznych przesłuchaniach oraz setkach listów i odpowiedzi na ankiety.

Pomnik jest repliką pomnika Emancypacji w Waszyngtonie, przeznaczonego dla upamiętnienia Proklamacji Emancypacji, dekretu wykonawczego podpisanego przez Lincolna, który zakończył niewolnictwo w Konfederacji. Zaprojektował go Thomas Ball, pochodzący z Bostonu.

Tak jak wielu wyraziło podczas tegorocznego procesu publicznego, tak my w pełni zgadzamy się, że posąg powinien zostać przeniesiony w nowe publicznie dostępne miejsce, w którym będzie można lepiej wyjaśnić jego historię i kontekst. Decyzja o usunięciu zdaje sobie sprawę z roli posągu jako utrwalanie szkodliwych uprzedzeń i umniejszaniu roli czarnoskórych Amerykanów w kształtowaniu narodowej walki o wolność.

rzeczniczka burmistrza Marty’ego Walsha

Biuro Walsha poinformowało, że posąg został przeniesiony do magazynu do czasu wyboru nowej lokalizacji. Usunięcie tego pomnika nastąpiło po miesiącach ogólnokrajowego ruchu mającego na celu usunięcie symboli Konfederacji jak i innych, które zostały uznane za rasistowskie według dzisiejszych standardów.

Posąg z brązu miał uczcić wyzwolenie niewolników, ale niektórzy postrzegają go jako poddanie się Lincolnowi lub pokaz białej dominacji. Chociaż posąg od zawsze był krytykowany, to dopiero lokalna petycja wystosowana w czerwcu odnowiła zainteresowanie jego usunięciem. Według strony internetowej miasta, aktor i aktywista z Bostonu, Tory Bullock, rozpoczął petycję. Zebrał ponad 12 000 podpisów za usunięciem.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.