Parler wyrzucony przez Google ze Sklepu Play!

Parler to alternatywna do Facebooka czy Twittera platforma mediów społecznościowych, szczególnie popularna wśród konserwatystów, zarzucających cenzurę większym platformom. Została ona usunięta przez Google w Sklepie Play w podobnym czasie, jak Twitter zawiesił konto Donalda Trumpa.

Google argumentował decyzję tym, że jego sklep z aplikacjami od dawna wymagał, aby aplikacje wyświetlające treści generowane przez użytkowników miały zasady moderowania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się brutalnej retoryki.

Jesteśmy świadomi ciągłego publikowania w aplikacji Parler, która ma na celu podżeganie do nieustannej przemocy w USA. Zdajemy sobie sprawę, że może toczyć się rozsądna debata na temat zasad dotyczących treści i że aplikacje mogą mieć trudności z natychmiastowym usunięciem wszelkich treści naruszających zasady, ale abyśmy mogli rozpowszechniać aplikację za pośrednictwem Google Play, wymagamy, aby aplikacje wdrażały solidną moderację w przypadku rażących treści. W związku z tym ciągłym i pilnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego zawieszamy oferty aplikacji w Sklepie Play do czasu rozwiązania tych problemów ”.

Google

Ta decyzja jest poważnym ciosem dla zwolenników prezydenta Donalda Trumpa, z których wielu znalazło zdążyło się już osiedlić na platformie Parlera. Jednakże nie oznacza to dla nich całkowitego zakazu korzystania z tej aplikacji, gdyż nadal będzie ona dostępna do pobrania z innych źródeł niż od Google.

Zawieszenie w Google Play nastąpiło tego samego wieczoru, kiedy Twitter zablokował konto prezydenta Trumpa @realDonaldTrump w jego sieci społecznościowej. To posunięcie skutecznie pozbawia Trumpa preferowanej sieci społecznościowej, której używał przez całą swoją prezydenturę, aby ominąć tradycyjne media i skierować swój przekaz do dziesiątek milionów obserwujących.

Dzień wcześniej Facebook (FB) i Instagram zakazały kontowi Trumpa publikowania postów przez co najmniej do końca jego kadencji i być może „na czas nieokreślony” w następstwie zamieszek na Kapitolu. Inne duże platformy, w tym Twitch i Snapchat, również zablokowały konto prezydenta.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.