Duże szanse na odwołanie Trumpa z urzędu – Pelosi zapowiedziała głosowanie.

Foto: Twitter/@SpeakerPelosi

Donald Trump stoi w obliczu perspektywy zostania pierwszym prezydentem, który zostanie dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia mający na celu usunięcie go z urzędu przed końcem kadencji (impeachment). Demokraci uważają, że po podżeganiu do szturmu tłumu na Kongres, stwarza on duże zagrożenie dla świata dlatego i nie powinien pozostać na stanowisku prezydenta do 20 stycznia (wtedy urząd prezydenta obejmie Joe Biden).

“Przed debatą w sprawie postawienia Donalda Trumpa w stan oskarżenia odbędzie się głosowanie wzywające członków jego gabinetu do usunięcia go z urzędu” – przekazała przewodnicząca Izby Reprezentantów z partii Demokratycznej, Nancy Pelosi.

Marszałek Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, planuje w poniedziałek rano wystąpić o jednogłośną zgodę na rezolucję wzywającą Pence’a i rząd do powołania się na 25. poprawkę Konstytucji USA, aby stwierdzić, że Trump nie jest już zdolny do wykonywania swoich obowiązków. W prawie pewnym przypadku, gdy gambit się nie powiedzie, we wtorek zwoła ona Izbę w celu pełnego głosowania. Jeśli Pence nie podejmie działań w ciągu 24 godzin, Demokraci wkroczą na historyczną ścieżkę do drugiego oskarżenia.

Chroniąc naszą Konstytucję i naszą Demokrację, będziemy działać pilnie, ponieważ ten prezydent stanowi bezpośrednie zagrożenie dla obu stron. W miarę upływu dni horror toczącego się ataku na naszą demokrację, jakiego dopuszcza się ten prezydent, nasila się, podobnie jak pilna potrzeba działania.

Nancy Pelosi

Demokraci usprawiedliwiają bezprecedensowe dążenie do drugiego oskarżenia na tej podstawie, że po swoim najbardziej rażącym jak dotąd nadużyciu władzy, Trump stanowi poważne zagrożenie dla kraju i świata i należy go natychmiast usunąć. Innym czynnikiem motywującym jest to, że wyrok skazujący w procesie w Senacie uniemożliwiłby Trumpowi ponowne ubieganie się o urząd publiczny.

Możliwe, że impeachment Trumpa rzeczywiście dojdzie do skutku. Izba Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu) może większością głosów postawić prezydenta w stan oskarżenia (impeachment), co nie powinno być trudne, gdyż w tej izbie przewagę mają Demokraci. Aby jednak usunąć prezydenta Trumpa z urzędu potrzebne będzie 67 głosów w Senacie (obecnie Demokraci i Republikanie mają po 50 senatorów).

Trudno powiedzieć jak zachowają się senatotorowie Republikanów, którzy wydają się być coraz bardziej podzieleni w kwestii prezydentury Trumpa.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.