Schwarzenegger porównuje atak na Kapitol USA do ataku na Żydów w 1938!

Foto: screenshot / Twitter @Schwarzenegger

Były republikański gubernator Kalifornii, Arnold Schwarzenegger, opublikował w niedzielę wideo potępiające prezydenta Donalda Trumpa, tych z partii republikańskiej, którzy „umożliwili jego kłamstwa” i porównał zamieszki w zeszłym tygodniu w Kapitolu z incydentem, który miał miejsce w nazistowskich Niemczech ponad 80 lat temu, tzw. Kryształowej Nocy, co jest często uważane za początek Holokaustu.

Schwarzenegger rozpoczyna swój filmik od przypomnienia, że jest imigrantem, a następnie opowiada o swoim dzieciństwie w Austrii po II wojnie światowej, gdzie urodził się w 1947 roku, dwa lata po zakończeniu II Wojny Światowej. Opisał tamtą atmosferę jako „ruiny kraju, który stracił demokrację”.

Jestem bardzo świadomy Nocy Kryształowej, czyli nocy tłuczonego szkła. To była noc okrucieństwa przeciwko Żydom przeprowadzona w 1938 roku przez nazistowskiego odpowiednika Dumnych Chłopców. Środa była dniem tłuczonego szkła w Stanach Zjednoczonych ”.

Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger oskarżył „kłamstwa” i „nietolerancję” za to, że pozwoliły nazistowskim Niemcom „wymknąć się spod kontroli”, dodając, że „istnieje obawa w tym kraju i na całym świecie”, że coś podobnego może się wydarzyć w Stanach Zjednoczonych. „Nie sądzę, że tak jest, ale uważam, że musimy być świadomi tragicznych konsekwencji egoizmu i cynizmu”.

Schwarzenegger rzucił się również na prezydenta Trumpa, oskarżając go o dążenie do „zamachu stanu przez zwodzenie ludzi kłamstwami”, aby obalić „uczciwe wybory”.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.