Trump postawiony w stan oskarżenia! Co czeka prezydenta USA?

Prezydent Donald Trump i Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi

Wczoraj w nocy polskiego czasu odbyło się głosowanie w Izbie Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu) nad postawieniem w stan oskarżenia (impeachmentem) Donalda Trumpa, który jako pierwszy prezydent w historii USA dostąpił tej próby upokorzenia po raz drugi.

Impeachment to procedura służąca do usunięcia funkcjonariuszy publicznych z urzędu, którzy dopuścili się nadużycia władzy lub/i złamali prawo. Izba Reprezentantów decyduje o postawieniu w stan oskarżenia zwykłą większością, a Senat decyduje o skazaniu większością 2/3, które doprowadza do przerwania kadencji (dymisji) i pozbawienia skazanego możliwości pełnienia funkcji publicznych w przyszłości.

Donald Trump został oskarżony o “podżeganie do powstania”. Oskarżenie wynikło głównie z zamieszek na Kapitolu, do których prezydent miał się przyczynić poprzez nawoływanie swoich zwolenników do szturmu.

Izba zagłosowała 232 do 197 za oskarżeniem Trumpa. Dziesięciu Republikanów dołączyło do wszystkich Demokratów, aby oskarżyć Trumpa o „podżeganie do powstania”.

Szybkość głosowania i poparcie Republikanów za impeachmentem podkreślają wściekłość, jaką czują prawodawcy z powodu roli Trumpa podżegającej jego zwolenników, którzy opanowali Kapitol, podsycanych przez miesiące retoryki Trumpa o skradzionych i sfałszowanych wyborach.

„Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych podżegał to powstanie, ten zbrojny bunt przeciwko naszemu wspólnemu krajowi. Musi odejść. Jest wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla narodu, który wszyscy kochamy.”

powiedziała przewodnicząca Izby, Nancy Pelosi, przed głosowaniem.

Całą sytuację skomentował również prezydent-elekt, Joe Biden:

Tłumaczenie: “Dzisiaj, w głosowaniu ponadpartyjnym, Izba głosowała za oskarżeniem i pociągnięciem prezydenta Trumpa do odpowiedzialności. Teraz proces jest kontynuowany w Senacie – i mam nadzieję, że zajmą się swoimi konstytucyjnymi obowiązkami w sprawie impeachmentu, jednocześnie zajmując się innymi pilnymi sprawami tego kraju.”

Senat rozpatrzy wniosek o usunięcie Trumpa nie wcześniej niż 19 stycznia, co oznacza, że Prezydent Trump dokończy kadencję (20 stycznia prezydenturę obejmuje Joe Biden), a sama procedura zadecyduje o tym, czy Trump będzie mógł w przyszłości ubiegać się o urząd federalny, taki jak np. urząd prezydenta w 2024. Na chwilę obecną ciężko ocenić szanse na jego skazanie, do którego potrzeba 67 głosów w senacie, a Republikanie i Demokraci mają po 50 senatorów.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.