Trump planuje ułaskawić 100 osób. Czy Prezydent zdoła ułaskawić samego siebie?

Screenshot: YouTube/theWhiteHouse

Prezydent Donald Trump przygotowuje się do wydania około 100 ułaskawień – między innymi dla pracowników umysłowych, znanych raperów i innych, ale jak na razie nie wiadomo, czy lista ta będzie zawierać samego Trumpa.

W Białym Domu w niedzielę ukończono kompletację listy osób, które zostaną ułaskawione. Urzędnicy pracujący dla Trumpa podkreślają, że rozmowy o ułaskawieniu rozpoczęły się jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale zostały wstrzymane ze względu na liczenie głosów elektorskich przez Kongres, na których skupiony był prezydent. Przewidywano, że Donald Trump wróci do tematu 6 stycznia, jednak jak wiemy, doszło wtedy do zamieszek na Kapitolu, a sam prezydent został oskarżony o podżeganie swoich zwolenników do szturmu.

Zamieszki 6 stycznia, które doprowadziły do ​​drugiego impeachmentu Trumpa, skomplikowały jego chęć ułaskawienia siebie, swoich dzieci i osobistego prawnika Rudy Giuliani. W tym momencie doradcy nie sądzą, że się na to zdecyduje, ale tylko Trump wie, co zrobi ze swoją ostatnią władzą prezydencką, zanim oficjalnie nie będzie już urzędował.

Ułaskawienie to jedna z kilku rzeczy, które Trump musi wykonać, zanim jego prezydentura dobiegnie końca za kilka dni. Jednak przy malejącej liczbie urzędników administracji wciąż zatrudnionych, prawdopodobieństwo, że cokolwiek z tego zostanie zrobione, wydaje się maleć.

Jeden z urzędników Białego Domu powiedział, że nie zostały jeszcze sporządzone dokumenty, aby Trump mógł ułaskawić siebie samego. Aczkolwiek eksperci prawa są podzieleni czy takie ułaskawienie byłoby legalne, jak dotąd żaden z Prezydentów USA nigdy czegoś podobnego nie próbował. Innym wyjściem byłoby oddanie władzy Mike’owi Pence’owi, aby ten dokonał ułaskawienia (tak uczynił prezydent Nixon, który został ułaskawiony przez prezydenta Forda). Biorąc pod uwagę ostatnie oziębienie stosunków Trump-Pence, taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.
Wtorek byłby ostatnim dniem, w którym odchodzący prezydent mógłby zastosować prawo łaski – w środę 20 stycznia w południe (czasu wschodniego, 18:00 w Polsce) nastąpi inauguracja kadencji Joe Bidena.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.