Lider Republikanów oskarża Donalda Trumpa o sprowokowanie szturmu na Kapitol i kłamstwa.

Foto: Screenshot YouTube/BloombergPolitics

Lider większości w Senacie, Mitch McConnell, powiedział we wtorek na posiedzeniu Senatu, że tłum, który zaatakował Kapitol, „był karmiony kłamstwami”. Republikański przywódca powiedział, że Trump wraz z „innymi potężnymi ludźmi” jest współodpowiedzialny za zamieszki i atak na Kongres 6 stycznia.

Zostali sprowokowani przez prezydenta i innych wpływowych ludzi. Próbowali wykorzystać strach i przemoc, aby powstrzymać konkretne postępowanie pierwszego oddziału rządu federalnego, co im się nie podobało.

Mitch McConnell

McConnell powiedział, że Senat potwierdził zwycięstwo prezydenta elekta Joe Bidena i że on i wiceprezydent elekt Kamala Harris zostaną jutro zaprzysiężeni.

„Będziemy mieć bezpieczną i udaną inaugurację właśnie tutaj, na samym przodzie Kapitolu” – powiedział.

„Z pewnością listopadowe wybory nie dały żadnej ze stron mandatu do gruntownych zmian ideologicznych” – powiedział McConnell. „Amerykanie wybrali mocno podzielony Senat, mocno podzieloną Izbę i kandydata na prezydenta, który powiedział, że będzie reprezentował wszystkich”.

Komentarze McConnella pojawiły się, gdy Senat przygotowywał się do przeprowadzenia procesu impeachmentu w związku z zarzutem Izby o „podżeganie do powstania” przeciwko Trumpowi. Powiedział on dziś, że Senat otrzymał wiadomość z Izby, że Trump został postawiony w stan oskarżenia, ale dodał, że Izba nie przekazała jeszcze artykułu do Senatu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.