Czy Trump ułaskawił samego siebie? Znamy już listę ułaskawionych!

Screen: YouTube/WhiteHouse

Prezydent Donald Trump wydał szereg ułaskawień, w tym dla jego niegdysiejszego stratega politycznego i doradcy, byłego czołowego zbieracza funduszy i dwóch znanych raperów, ale nie dla niego samego ani jego rodziny.

Łącznie odchodzący prezydent USA ułaskawił 73 osoby. Wśród nich znalazł się m.in. raper Dawyne Michael Carter Jr., znany szerzej jako “Lil Wayne”, który przyznał się do posiadania broni i amunicji jako skazany przestępca.

Zdecydowana większość ułaskawień i złagodzenia kary na liście Trumpa została przyznana osobom, których sprawy bronili zwolennicy reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, w tym osobom odsiadującym długie wyroki za przestępstwa niskiego stopnia.

Ale pojawia się kilka kontrowersyjnych nazwisk, w tym Steve Bannon, który nie przyznał się do zarzutów, że oszukał darczyńców w internetowej kampanii zbierania funduszy „We Build the Wall”. Trump spędził ostatnie dni rozważając ułaskawienie człowieka, który pomógł mu wygrać prezydenturę w 2016 roku i poszedł za nim do Białego Domu. Podczas jego ostatnich godzin urzędowania toczyła się gorączkowa debata za kulisami, czy udzielić Bannonowi ułaskawienia.

W sierpniu 2020 r. Bannon wraz z trzema innymi osobami został aresztowany i oskarżony o defraudację pieniędzy ze zbiórki na budowę słynnego muru między USA i Meksykiem. Bannon odszedł z Białego Domu w sierpniu 2017 r., a według nieoficjalnych informacji miał zostać zwolniony m.in. ze względu na konflikty z innymi, bardziej umiarkowanymi doradcami Trumpa.

Doradcy Trumpa nie są zgodni w tej decyzji ułaskawienia Bannona z Trumpem, gdyż Bannon może mieć związki ze szturmem na Kapitol z 6 stycznia. Odchodzący prezydent USA podobno długo rozważał ułaskawienie byłego doradcy i zdecydował się na to w ostatniej chwili.

Inne nazwiska, które pojawiły się na liście ułaskawień we wtorek, to m.in.:

  • Elliott Broidy, były czołowy zbieracz funduszy na kampanię Trumpa, który przyznał się do jednego zarzutu spisku związanego z tajną kampanią lobbingową mającą na celu wpłynięcie na administrację Trumpa w imieniu zagranicznego miliardera w zamian za miliony dolarów.
  • Raper Lil Wayne, który otrzymał ułaskawienie po przyznaniu się do zarzutu posiadania broni w Miami;
  • Raper Kodak Black, otrzymał komutację po tym, jak przyznał się do oskarżenia o broń;
  • Paul Erickson, konserwatywny agent polityczny i były przyjaciel rzekomego rosyjskiego szpiega Marii Butiny, który przyznał się do winy za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy;
  • Robin Hayes, ofiarodawca polityczny z Północnej Karoliny, skazany za próbę przekupienia urzędników;
  • Były burmistrz Detroit, Kwame Kilpatrick, skazany m.in. za haracze, wymuszenia i składanie fałszywych zeznań podatkowych;
  • William Walters, zawodowy hazardzista sportowy, skazany za wykorzystywanie informacji poufnych;
  • Aviem Sella, izraelski oficer sił powietrznych, którego USA oskarżyło o szpiegostwo.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.