Trump utworzy własną partię?! Znamy już pierwsze szczegóły!

Jak donosi The Wall Street Journal, prezydent Donald Trump rozważa uruchomienie własnej, trzeciej partii. Chciałby nazwać ją „Partią Patriotów”.

Na niedawnym wiecu Trump oświadczył, że nawet gdy odchodzi ze stanowiska, jego „ruch” „dopiero się zaczyna”.

Wieści pojawiły się po tym, jak senator Mitch McConnell, lider republikanów w Kongresie, wygłosił we wtorek przemówienie, w którym obwiniał Trumpa za zamieszki w Kapitolu w tym miesiącu. „Tłum był karmiony kłamstwami” – powiedział. „Zostali sprowokowani przez prezydenta i innych wpływowych ludzi”.

Nie jest jasne, czy celem nowej partii byłaby rekrutacja i startowanie z jej ramienia kandydatów, czy też służyłaby jako imperium medialne i biznesowe byłego prezydenta.

Trump zasugerował, że może ponownie startować na urząd prezydenta w 2024 roku – chociaż Kongres mógłby mu to uniemożliwić, gdyby impeachment się udał. Gdyby dwie trzecie Senatu zagłosowało za skazaniem Trumpa, musieliby uzyskać dodatkową zwykłą większość głosów, aby uniemożliwić mu objęcie przyszłego urzędu.

Partie trzecie zwykle nie cieszą się dużym poparciem w wyborach krajowych, ale czasami mają wpływ na konkurencję między Demokratami a Republikanami. Jest słynny przykład Rossa Perota, który w 1992 roku w wyścigu republikanów George’a H. W. Busha i demokraty Billa Clintona zdobył 19% głosów.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.