Black Lives Matter nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla!

Foto: Twitter/@MichalJelonek

W 2020 roku, po śmierci George’a Floyda słynny stał się ruch Black Lives Matter, który został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Sprowadza to ogromne kontrowersje wokół jego działalności, dotyczące chociażby nawoływania do zamieszek czy regularnych demolowań centrów miast i sklepów.

Inaczej jednak uważa norweski parlamentarzysta Socjalistycznej Partii Lewicy, Petter Eide, który uznał, że ruch Black Lives Matter zmusił państwa na całym świecie do zmierzenia się z problemem rasizmu w ich własnych społecznościach.

Uważa on, że BLM powinno wygrać za „sposób, w jaki jego wezwanie do systemowych zmian rozprzestrzeniło się na całym świecie”. W uzasadnieniu poseł lewicy argumentuje, że BLM stało się bardzo ważnym ruchem zwalczającym niesprawiedliwość rasową”.

Eide powiedział do tego, że ​​jeszcze jedną rzeczą, która zrobiła na nim wrażenie w ruchu Black Lives Matter, był sposób, w jaki „byli w stanie zmobilizować ludzi ze wszystkich grup społecznych, nie tylko afroamerykanów, nie tylko opresjonowanych ludzi, to szeroki ruch, działający w sposób inny niż ich poprzednicy ”.

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla są przyjmowane od każdego polityka pełniącego służbę na szczeblu krajowym i mają tylko 2000 słów na wyrażenie swojego uzasadnienia. Tegoroczny termin składania zgłoszeń upływa 1 lutego, a do końca marca komisja przygotowuje krótką listę. Zwycięzca wybierany jest w październiku, a ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia. Było ponad 300 nominacji do zeszłorocznej nagrody, którą ostatecznie zdobył Światowy Program Żywnościowy.

9 thoughts on “Black Lives Matter nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla!

 1. Hey there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to correct this issue.

  If you have any recommendations, please share. Many thanks!

  Here is my site – cbd gummies for pain

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.